Praktycznym zastosowaniem fotogrametrii jest jej wykorzystanie jako źródła podczas tworzenia map. W geodezji służy jako pomoc przy pomiarach dużych obszarów i odległości. Jest też jedną z metod wyznaczania wysokości obiektów.
Do wykonywania zdjęć fotogrametrycznych są wykorzystywane specjalne, na ogół wielkoformatowe, kamery fotogrametryczne wyposażone w specjalne obiektywy pozbawione aberracji. W zależności od sposobu wykonywania zdjęć rozróżnia się fotogrametrię naziemną (terrafotogrametrię) oraz fotogrametrię lotniczą (aerofotogrametrię).
Zależnie od sposobu wykorzystania zdjęć rozróżnia się fotogrametrię płaską (jednoobrazową) i fotogrametrię przestrzenną (dwuobrazową), zwaną też stereofotogrametrią, w której przestrzenny obraz przedmiotu lub terenu uzyskuje się za pomocą stereogramu – pary zdjęć wykonanych z dwóch punktów przestrzeni. Odwzorowania fotogrametryczne mogą być również tworzone z użyciem kamer tak metrycznych jak i niemetrycznych.
Zastosowanie
- Pomiary objętości mas ziemnych
- Pomiary linii napowietrznych
- Opracowywanie modeli 3D terenu
- Cykliczne naloty fotogrametryczne do obserwowania postępu prac np. na obiektach liniowych
- Kontrola stanu wegetacji roślinności
- Wykonywanie ortofotomap – map wykonanych na podstawie zdjęć lotniczych, przedstawionych w nawiązaniu do układu współrzędnych przyjętego odwzorowania kartograficznego